raciborz.pl
Bo jak nie my to kto? Podsumowanie projektu Uwierz w siebie

O godzinie 11.00 przywitano zebranych gości i zaprezentowano film, który został zrealizowany przez uczestników projektu w ramach działań Inkubatora aktywizacji „Uwierz w siebie”. Następnie oddano głos Agnieszce Lubinie, Markowi Grzebykowi, a także Małgorzacie Krzemien z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzanowicach.
Prezes Stowarzyszenia „Pałac w Wojnowicach – wczoraj, dziś, jutro”, Zbigniew Woźniak, opowiedział o działalności Stowarzyszenia i zabrał gości w podróż po Muzeum Horroru i Muzeum Dawnej Wsi mieszczącym się w wojnowickim pałacu. Na zakończenie czekał poczęstunek przygotowany przez uczestników projektu.

Jaki jest cel projektu? Założeniem jest reintegracja społeczna osób z niepełnosprawnościami z terenu gminy Krzanowice poprzez działania prowadzone w inkubatorze aktywizacji, którego zadaniem jest wyposażenie osób z niepełnosprawnością intelektualną w umiejętność samodzielnego funkcjonowania w środowisku społecznym. Odbywa się to poprzez warsztaty tematyczne dla tych osób i ich rodziców oraz treningi zaradności przy wsparciu wyspecjalizowanego personelu projektowego.

Uczestnikami projektu było 15 osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności intelektualnej oraz 8 rodziców aktywnie działających w Klubie Rodzica. Realizacją przedsięwzięcia zajęło się Stowarzyszenie „Razem” z Rybnika w partnerstwie z dwiema organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie gminy Krzanowice - Stowarzyszeniem „Dla nas szansa” oraz Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców Woj. Śląskiego. - Dzięki zaangażowaniu miejscowych organizacji następuje także integracja sektora pozarządowego oraz promocja aktywności w środowisku lokalnym. – opowiadali organizatorzy.

Jak świat światem trzeba borykać się z wieloma problemami, ale dobrze, że są ludzie, którzy za wszelką cenę starają się pomagać.

Nikol Urbaniec