ngo.pl
Rybnik. Krzanowice. Uwierz w siebie

Stowarzyszenie „Razem” z Rybnika mówi „Uwierz w siebie”. To hasło, to nazwa projektu, który Stowarzyszenie realizuje od kwietnia 2014 roku. Bierze w nim udział grupa niepełnosprawnej młodzieży z Krzanowic i najbliższej okolicy.

Założeniem projektu Inkubator aktywizacji „Uwierz w siebie” w Krzanowicach jest reintegracja społeczna osób z niepełnosprawnościami z terenu gminy Krzanowice (powiat raciborski) poprzez działania prowadzone w Inkubatorze aktywizacji. Jego celem jest wyposażenie osób z niepełnosprawnością intelektualną w umiejętność samodzielnego funkcjonowania w środowisku społecznym poprzez prowadzenie warsztatów tematycznych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodziców oraz realizację treningów zaradności przy wsparciu wyspecjalizowanego personelu projektowego. Uczestnikami projektu jest 15 osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności intelektualnej oraz 8 rodziców.

Projekt „Uwierz w siebie” ma już 6 miesięcy, w tym czasie uczestnicy wzięli udział w integracyjnym plenerze malarskim z uczestnikami WTZ w Gorzycach oraz plenerze fotograficznym w Bieńkowicach. Uczestniczyli także w Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych w Wodzisławiu Śląskim i Nocy z Duchami w Zamku Raciborskim. Wystartowali też w ogólnopolskim konkursie plastycznym organizowanym przez PFRON. Obecnie przygotowują prace plastyczne na międzynarodowy konkurs pt. Zadośćuczynienie. Jak mówią – „Chcemy być widoczni i aktywni. Chcemy działać, pomagać, tworzyć i być z innymi”.

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie „Razem” w partnerstwie z dwiema organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie gminy Krzanowice (Stowarzyszenie „Dla nas szansa” oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Woj. Śląskiego). Projekt jest finansowany z Funduszy EOG i funduszy norweskich, w ramach programu Obywatele dla Demokracji.